fbpx

Článek z časopisu Květy

Redaktorky z časopisu Květy mě požádaly o celostní (holistický) pohled do tematického článku ovoce v létě. Článek vyšel v č.34/2020 a všechny mé odpovědi si můžete přečíst zde.

  1. Kolik porcí ovoce denně je podle Vás vhodných a jak velká ta porce je?

Záleží na tom jaké je zrovna roční období. Je dobré využít teď plné letní sezóny a jíst čerstvé ovoce, které zrovna u nás dozrává. Nedát si každý den hrst třešní v jejich krátké sezóně je doslova hřích. Podobně je to u lesních borůvek, ostružin, rybízu a malin. Toto bobulovité ovoce obsahuje velké množství antioxidantů, a přitom málo sacharidů. Čerstvé ovoce nás v tomto období osvěžuje, uvolňuje, přirozeně zchlazuje a zvlhčuje střeva. To je důležité především s věkem, kdy nám přirozeně ubývá vitality a tělesné šťavnatosti. Pokud vypouštíme z jídelníčku svačiny nebo chceme snížit tělesnou váhu, doporučuji klientům zařazovat ovoce 30 min před obědem, kdy se dobře stráví, získáme z nich dobrým rozžvýkáním maximum živin, enzymy a navíc pak nesníme tolik hlavního jídla. Jiné je to v zimě, kdy pro naše zažívání je vhodnější krátce tepelně upravené ovoce, které nás nezchladí, a přitom více uspokojí sladkou chuť.

  • Je nějaké ovoce, které můžeme jíst bez omezení, bez obav, že přijmeme moc kalorií?

Co se týče kalorií zcela bez obav můžeme být u melounů. Melouny jsou spíše na pomezí ovoce a zeleniny a určitě z nich neztloustneme. Meloun má skvělé čistící účinky na celý organismus. Podporuje tak detoxikaci a vitalitu. V těle působí zásadotvorně.

  • Kterému ovoci se raději vyhýbat, resp. u kterého je dobré být na pozoru (nejen co se týká kalorií)?

Obecně není potřeba se žádnému ovoci vyhýbat, ale tak jako v každém jídle platí pravidlo střídmosti a pestrosti. Co je určitě důležité je preferovat ovoce lokální. Kupovat jižní ovoce v létě, kdy je u nás široká škála výběru právě dozrávajícího je škoda a v zimě je pro nás exotické ovoce z energetického hlediska zbytečně zchlazující (slouží přece k ochlazení lidem žijící v tropech), což je to poslední, co v chladném počasí naše zažívání potřebuje. Jedinou výjimku u mě má granátové jablko, které díky množství antioxidantů má protirakovinné účinky, prospívá kardiovaskulárnímu zdraví a zmírňuje průběh klimakteria.  

U některých klientů s oslabeným zažíváním a intolerancí některých potravin se při frekvenčním testování setkávám se salicylátovou intolerancí. Jedná se o přecitlivělost vyvolanou kyselinou salicylovou. Největší množství salicylátu je obsaženo v rozinkách, malinách či pomerančích, v podstatě čím ovocnější je aroma tím vyšší je obsah kyseliny salicylové. (Dále pak v protizánětlivém koření jako je kari, zázvor či lékořice.) Pokud ovšem touto intolerancí netrpíme (podle odhadů jí trpí přibližně 2,5 % Evropanů), určitě si ovoce v jejich sezóně užijme plnými doušky, protože kyselina salicylová se kromě jiného používá i do protizánětlivých léků.

  • Co lidé s určitými chorobami – na jaké ovoce si máme dávat pozor v případě zažívacích problémů, při cukrovce…?

V případě zažívacích problémů doporučuji v létě vždy ovoce, které je nechlazené a každé sousto vždy perfektně rozžvýkané. A to z toho důvodu, že i když je teplo, jakýmkoli chlazeným jídlem či nápojem energeticky oslabujeme už tak nedostatečnou kvalitu trávení. Dokonalým rozžvýkáním nechlazeného a dobře zralého ovoce naopak oslabené zažívání podpoříme, zvlášť když jej nekombinujeme už s žádnými dalšími potravinami a vychutnáme si ho 30 min před hlavním jídlem, navíc díky enzymům přítomným v ovoci podpoříme celkové trávení dalšího jídla.

V chladném období je pak vhodnější při oslabeném trávení ovoce (doporučuji lokální – jablka, hrušky, švestky) krátce tepelně upravit, a ještě podpořit zahřívacím kořením jako skořice, kardamon či směs perníkového koření.