fbpx

Slovník pojmů

Aktivované ořechy jsou klíčené (sprouted) ořechy. Ořechy působením vody netvoří klíčky, proto hovoříme o tzv. aktivaci. Díky procesu máčení se sníží obsah tzv. antinutričních látek – kyseliny fytové i inhibitorů enzymů a naše tělo tak využije maximální výživový potenciál ořechů. Zvýší se vstřebatelnost minerálů (zejména zinku, hořčíku, železa a vápníku), ořechy jsou stravitelnější, a navíc našemu tělu dodají enzymy. Více o celostním přínosu aktivace ořechů zde.

Tzv. antinutriční látky blokují vstřebávání některých důležitých živin a oslabují zažívání. Vyšší obsah těchto látek je zejm.v obilovinách, ořechách a semínkách. Více Informační centrum Bezpečnosti potravin, Ministerstvo zemědělství ČR. Jsou obsaženy v potravinách zejména rostlinného původu a chrání semeno či rostlinu před predátory. Obsah těchto látek je z výše zmíněných důvodů dobré v potravinách snižovat, ať už procesem máčení, klíčení, fermentace či vařením. Kategorií antinutričních látek je mnoho. Pro naše potřeby péče o celostní zdraví jsou důležité tyto:

      • Inhibitory enzymů
      • Kyselina fytová
      • Goitrogeny

V knize SNÍDANĚ PRO CELODENNÍ POHODU se všemi těmito postupy pracuji s cílem posílení kvality trávení.

  • Cílem esencí Bachových květů je psychicky podpořit pacienta v boji s nemocí. Tím se zároveň osloví jeho pocity jako je strach, deprese, úzkosti či trauma, které jsou překážkou při léčení. Dr. Bach vytvořil 38 esencí pro specifické emociální a mentální stavy. V biorezonanční terapii pracuji s frekvencí Bachových koncentrátů, což má na rozdíl od běžné kapkové formy květových koncentrátů mnohé výhody:
      1. Vytestované a pro klienta vhodné esence jsou součástí terapie, a tedy odpadá nutnost jejich každodenního užívání formou kapek. Účinek terapie je navíc zesílen frekvenčním čipem.
      2. To má výhodu i pro děti a ty, kteří se vyhýbají jakékoli formě alkoholu (kapkové koncentráty jsou konzervovány 27% alkoholem).

Jako mnoho současných lékařů, i dr. Edward Bach, M.B., B.S., M.R.C.S., L.R.C.P., D.P.H. byl jako lékař a homeopat přesvědčen, že duševní rozpoložení je rozhodujícím faktorem v udržení zdraví a překonání nemocí. Než v rove 1936 zemřel vytvořil úplný systém 38 květových koncentrátů připravených z květů divoce rostoucích rostlin, keřů a stromů. Tyto jemné a bezpečné esence se dnes používají po celém světě jako součást celostní léčby.

Je mi ctí, že mohu používat čistotu a originalitu jeho díla v celostní terapii. V tabulce najdete v jaké emociální rovině ta, která květová esence působí. Součástí každé mé celostní terapie biorezonanční metodou je Rescue Remedy (Krizová esence č.39, kterou dr. Bach vytvořil pro náročné a obtížné situace) složená z pěti základních esencí (označených žlutou tečkou vpravo tabulky) a k nim testuji další podporující psychiku a vyrovnávající emoční nastavení klienta.

Celostní přístup neřeší symptomy nemoci ale celého člověka. Příznaky jsou totiž v mnoha případech stejné, např. atopický ekzém. U každého člověka však stojí v pozadí těchto stejných potíží jiné příčiny. Někde je to intolerance některé nebo skupiny potravin (pocitově člověk nemusí nic vnímat, ale ve střevě způsobují subklinický zánět), někde plísňová, bakteriální či virová zátěž a psychická nepohoda. V některých případech je to kombinace několika faktorů.
Stejné je to v případech bolesti kloubů, autoimunitních onemocnění, metabolických či psychických potíží.

Celostní medicína tedy léčí jiným způsobem, a to tak, že najde a řeší příčiny nemocí, které mohou být kdekoli v těle ale i v psychice.

Celostní výživové poradenství upravuje jídelníček tak, aby splňoval vaše cíle a současně aby volbou potravin i způsobem jejich přípravy podporoval ty oblasti v těle, které jsou energeticky oslabené. 
Energeticky oslabené oblasti nezůstávají izolované. Mají vliv na celé fungování těla, vychylují ho z celkové rovnováhy, a snižují tak jeho přirozenou autoregulační schopnost. Jednotlivé energetické oblasti jsou spojeny i s našimi emocemi. Pokud tedy správnou stravou pečujeme o tyto energeticky oslabené oblasti, současně vyrovnáváme i emoce, které jsou v nerovnováze. 
Proto hovořím o celostním výživovém poradenství, neboť se dívám na člověka jako celek a jídelníček i životní styl upravuji tak, aby posouval jak fyzické tělo, tak mysl k přirozené rovnováze. Propojuji celostní východní přístup ve stravě s moderní západní dietetikou. V poradenství a skladbě jídelníčku zohledňuji nejen kalorický příjem, glykemický index a protizánětlivé potraviny, ale také energetické působení potravin a acidobazickou rovnováhu (rovnováhu zásadotvorných a kyselinotvorných potravin). 

Jsou tzv. antinutriční látky nejvíce obsažené v brukvovité zelenině (hlávkové zelí, brokolice, květák, různé typy ředkví a další). Tyto antinutriční látky komplikují metabolismus jódu, což se projevuje nedostatečnou funkcí štítné žlázy. Poškození štítné žlázy může vést k nadměrné únavě, nadváze a nepravidelné menstruaci.

Je to tedy další důvod, proč je při oslabeném zažívání nanejvýš vhodné zeleninu tepelně upravit, a množství goitrogenů tak snížit (vedle tepelné úpravy z důvodu prohřátí zažívání a „otevření“ energie potravin z celostního pohledu).

K výraznému úbytku obsahu těchto látek také dochází krátkodobým či dlouhodobým kvašením. Tipy na jednoduché zařazování takto upravených potravin najdete v Knize SNÍDANĚ PRO CELODENNÍ POHODU najdete v kapitolách Fermentované potraviny a Nápoje pro zdravé zažívání.

Goitrogeny a fytáty proklik Kyselina fytová) jsou obsaženy i v sóje, proto nejen z těchto důvodů není vhodné jíst jiné než fermentované sójové výrobky, tzn. pouze tempeh, natto a kvalitní sójovou omáčku tamari či shoyu. Kvalitním tradičním způsobem kvašení se tyto antinutriční látky neutralizují, zlepšuje se kvalita zastoupených bílkovin a zvyšuje se množství vitamínu K2, který je například důležitý pro správné využití vápníku a zdraví našich kostí.

Jsou tzv. antinutriční látky, které jsou nejvíce obsaženy hlavně v obilovinách, luštěninách a ořeších. Tyto látky se vážou na enzym, a snižují/blokují (inhibují) tak jeho aktivitu. Snižují tak efektivitu našich vlastních trávicích enzymů a způsobují tzv. těžkost žaludku. Proto je vhodné obsah těchto látek snižovat máčením, vařením a fermentací.

Pro snížení obsahu těchto inhibitorů ale i z důvodu snížení obsahu kyseliny fytové v ořeších, raw ořechy aktivuji procesem máčení ve filtrované vodě s himalájskou solí a šetrně suším do 42 C. Křupavé a přesto v raw kvalitě si můžete aktivované ořechy koupit pod značkou ŽIVÉ OŘECHY®.

Je tzv. antinutriční látka přítomná ve všech rostlinách, nejvíce v obilovinách, luštěninách, semínkách a ořeších. Má tendenci na sebe vázat některé minerály (zejména zinek, vápník, hořčík a železo) v těchto potravinách, a snižovat tak jejich biologickou využitelnost pro tělo. Více Informační centrum Bezpečnosti potravin, Ministerstvo zemědělství ČR. Jinými slovy potravina sice obsahuje skvělé nutriční bohatství, ale musíme ho „otevřít“, aby se k jeho celému obsahu naše tělo dostalo.

Proto je vhodné ořechy a větší semínka (dýňová, slunečnicová) máčet (nejlépe přes noc) a pak je použít do ranních kaší. Máčením a klíčením se množství kyseliny fytové sníží až o dvě třetiny. Zlepšuje se tak jejich stravitelnost, a „otevře“ se tím pro nás jejich minerálové bohatství. Případně je můžeme ještě opražit, to vždy záleží na individuální kondici a ročním období (aneb Co je pro jednoho lék, může být pro druhého jed).

Právě z důvodu těchto antinutričních látek ve skořápkových plodech jsem založila značku ŽIVÉ OŘECHY®, pod kterou vyrábím celostně ochucená klíčená semínka a aktivované ořechy (ořechy netvoří klíčky, proto hovoříme o tzv. aktivaci) sušené šetrně do 42 °C jako celostní svačina v práci a na cestách. Sami si ale můžete nechat ořechy a semínka do své snídaně máčet přes noc, a „odemknout“ tak přístup k jejich minerálům a zlepšit stravitelnost.