Emoce v područí naší stravy

Věděli jste, že strava ovlivňuje nejen naše fyzické a mentální zdraví ale také naše emoce? Že po snězení určitého druhu stravy, různé její kombinace nebo jen odlišné formy úpravy jídla se můžeme cítit uvolněně a harmonicky nebo naopak staženě a odevzdaně či podráženě někdy až, lidově řečeno, jako chvíli před výbuchem? Jela jsem v tom taky!

Rub a líc jedné mince

Naše strava ovlivňuje většinu fyzických pochodů v našem těle. Ruku v ruce však řídí i směr našich emocí, celkový přístup k životu a způsob našeho myšlení. Většina dietologických doporučení se dnes orientuje na hlavní cíl, který je pro mnohé prioritní, totiž jak zhubnout a jak si váhu udržet. Hlídání sacharidů, tuků a bílkovin nebo ještě moderněji: minimum sacharidů, hodně “zdravých” tuků a bílkovin.

Jenže za každou “srandu” se platí.

Pokud budeme jíst především živočišný zdroj bílkovin, který je mnohem náročněji stravitelný, budeme více unavení, ledviny a játra, jako naše hlavní detoxikační orgány, jsou výrazně zatěžovány. Podle východní filosofie má každý orgán v našem těle mnoho funkcí jak po fyzické tak psychické stránce. Pokud je energetický okruh jater oslabován, rychle se projeví i na psychické úrovni a ovládá naše emoce jiným směrem než bychom si mnohdy přáli. Jak to mám já?

 

Dnes si dokážu poskládat jídelníček, jeho strukturu a vhodný způsob úpravy tak, aby pro mě působil harmonicky a celostně jak na fyzické tak psychické úrovni. Vždycky tomu tak ale nebylo.

Geneticky mírně inklinuji spíše k metabolickému typu upřednostňující dostatek bílkovin ve stravě. Když si k tomu připočítám ještě další náročné situace, kterými jsem “musela” v minulosti projít, abych všechno zvládla, finálně jsem jela na stravě s velkým podílem bílkovin umožňující vysoký fyzický i psychický výkon. Tento způsob života mi v té době pomáhal “přežít” a vše zvládnout. Nicméně, ne dlouhodobě.

V tomto ohledu nevyvážený jídelníček vedle, tehdy potřebné, výrazně yangové energie s sebou ale přinášel také, řečí tradiční čínské medicíny, určitou formu  “stažení ” a neprůchodnost v energetické oblasti jater. Toto “stažení” se však projevuje také v emoční oblasti – smutkem, rigiditou, depresí, pochybovačností, netolerancí, vzdycháním či plačtivostí. K tomu se přidala nepravidelnost cyklu, bolestivost a PMS. Narušení tohoto energetického okruhu se však u některých lidí může projevovat i naopak přílišnou “průchodností”, což se projevuje nervozitou, podrážděností, vzteklostí, bolestí hlavy a chování podobné tlakovému hrnci:-)

Zařadila jsem neutrál

Nastudovala jsem velké množství knih a dietetických přístupů od nejmodernějších po ty tisícileté, tradiční, a světe div se, stále pravdivé a funkční. Naučila jsem se jak kombinovat a připravovat jídlo tak, aby pracovalo v můj prospěch. Ušla jsem dlouhý kus cesty a naučila se také množství technik jak změnit podvědomé chování a jak změnit emocionální přístup ve vnímání prožitého. Mohu to naučit i vás. Pokud jste se v některých emocích našli a chcete si začít život více užívat, mohu vám pomoci, vím totiž o čem mluvím:-)