fbpx

Hrušky: celostní účinky, posilující recepty

Proč si dopřát hrušky, jaké zdravotní přínosy mají? Zeptala se mě redaktorka a přihodila další otázky celkových účinků na tělo. Tady jsou moje odpovědi do tématické přílohy časopisu.

Hrušky a její léčivé účinky na tělo. Hruška, sladké a šťavnaté ovoce, není jen lahodnou pochoutkou, ale také má mnoho léčivých účinků na naše tělo. Obsahuje vysoké množství antioxidantů, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály a tím přispívají k prevenci různých onemocnění. Antioxidanty jsou zázračnými látkami, které jsou schopné neutralizovat volné radikály a tak chránit naše tělo před jejich škodlivými účinky. Hruška je bohatá na flavonoidy, vitamín C a vitamín E, které jsou silnými antioxidanty. Díky nim pomáhá hruška snižovat riziko vzniku srdečních chorob, rakoviny a dalších závažných onemocnění.

Dalším léčivým účinkem hrušky je její příznivý vliv na trávení. Obsahuje velké množství vlákniny, která pomáhá regulovat trávení a předchází zácpě. Vláknina také podporuje růst zdravé střevní mikroflóry a pomáhá udržovat zdravá střeva. Pravidelná konzumace hrušek může tedy pomoci při potížích se zažíváním a zlepšit celkový stav trávicího systému. Jestli chceme zlepšit kvalitu trávení, která je základem přirozeného zdraví a s věkem se tato kvalita snižuje u nás všech, doporučuji v chladných dnech především tepelnou úpravu hrušek. Někteří se domnívají, že se tak sníží množství vitamínů, ale jediné co se tepelnou úpravou sníží je obsah vitaminu C. Ten se ale snižuje už přepravou a samotným skladováním ovoce. Proto je důležité nejen to co jíme, ale jestli vůbec dokážeme ze stravy výživné látky strávit a vstřebat. Proto je kvalita trávení pro naše zdraví tak důležitá.  Více ve videokurzu Jak posílit okruh trávení.

Hrušky celkově zklidňují psychiku (viz hruškový svařák níže), podporují ledviny, působí protizánětlivě. Hrušky mají také anti-age účinky. Obsahují kolagen, který je zodpovědný za pružnost pokožky a její hydrataci. Pravidelná konzumace hrušek může tedy přispět ke zlepšení stavu pokožky, snížení vrásek a zlepšení celkového vzhledu. Její energetická síla se promítá i do její plodnosti a dlouhověkosti. Na rozdíl od jiných ovocných stromů, které se běžně vysokého věku nedožívají, hrušeň patří k dlouhověkým a plodí do svého „posledního dechu“. Listy hrušně také zařazuji do individuální čajové směsi u klientů se záněty močových cest, ledvinových kamínků a některých problémů kloubů. 

2. Kdo by je neměl jíst nebo jíst jen omezeně? Někde se píše o diabeticích, že by měli jíst max. 2 denně, jinde o lidech s nemocným žlučníkem, ti by se jim měli zcela vyhýbat – jak to je?

Hrušky doporučuji všem, není důvod se jim vyhýbat. Pochopitelně, kdo má alergii na hrušky, tak je jíst nebude, jejich vyřazování z jídelníčku ale není řešením skutečného problému a tím je oslabené trávení. Když jsem u mých klientů s alergii na hrušky či jablka odstranila skutečné příčiny těchto potíží, mohli toto ovoce zase začít jíst jako kdysi před alergii. A to je skvělé. Ve svých video kurzech vysvětluji souvislosti a praktický návod jak různé chronické zdravotní problémy uzdravit léčivým jídlem. Střídmost a tepelná úprava je vhodná u zdravých lidí i u různých trávicích potíží. Lehčí stravitelnost můžete podpořit zejména v kombinaci s kořením jako je kardamon a skořice. 

3. Co Vy a hrušky, máte je ráda a jak je nejraději konzumujete, upravujete?

Hrušky miluji nejen pro jejich chuť a přirozenou sladkost. Také pro jejich sílu k posílení našeho „středu“ (energetického okruhu sleziny a žaludku) a kvality trávení. Nejraději mám tyto 3 jednoduché recepty:

Teplý hruškový krém: 1.dáme vařit propláchnuté jáhly a lehce osolíme. 2. v polovině vaření přidáme nakrájené kousky hrušky (slupku neodkrajuji) a kardamon. 3. jakmile jsou jáhly a hrušky měkké, sundáme z plamene a projedeme tyčovým mixérem dohladka. Krém můžeme ještě více zjemnit kokosovým mlékem. Krém posiluje kvalitu trávení, zklidňuje psychiku, harmonizuje náš „střed“. Další recepty najdete v mých knihách např. „Jak posílit imunitu za 90 dní https://ziveorechy.cz/produkt/jak-posilit-imunitu-za-90-dni-tistena-kniha/. nebo https://ziveorechy.cz/produkt/kucharka-snidane-pro-celodenni-pohodu/

Hrušky s mákem: V dětství jsem milovala hruškové knedlíky s mákem, jen to těsto tam pro mě bylo tak trochu zbytečné. Takže dnes jednoduše podusím širší plátky hrušky v trošce vody s kokosovým olejem, špetkou soli a lžící mletého máku. Je to skvělá odpolední svačina v chladných dnech. Zahřeje, zklidňuje, díky soli vynikne sladkost hrušky a mák dodá lehce vstřebatelný vápník. 

Hruškový svařák: 1. v 1dcl vody svařte 10min koření na svařené víno, 2. krátce zahřejte hruškovou šťávu. 3. smíchejte obě tekutiny a po douškách si užívejte tento hruškový svařák nejlépe odpoledne, kdy je aktivní energetický okruh ledvin. Nápoj zklidňuje, hydratuje, zlepšuje trávení, podporuje klouby. Působí příznivě při poruchách srdeční činnosti, zpevňuje stěny cév. Když do něj ještě přidáte škrob kuzu, nápoj zhoustne, sníží se překyselení a podpoříte tvorbu serotoninu (hormonu dobré nálady). 

4. Jsou lepší hrušky z „tramtárie“ v supermarketech, nebo plané nevábně vyhlížející hruštičky u cesty?

Určitě jsou bezva ty plane letní, v létě skvěle přirozeně osvěží a energeticky jsou posilujici, protože nesou sílu „přežití“ v přirozeném boji se škůdci bez chemického ošetření. Pres zimu se pak nabízí hrušky uskladněne, nejlépe české.