fbpx

Jak podpořit zdravé zažívání přirozenou cestou? Respektujte své tělo a zařaďte do stravování těchto 6 pravidel.

Zdravé zažívání je nezbytným základem pro celkové zdraví. Jestliže ho zatěžujeme nevhodnou stravou nebo oslabujeme nevhodnou úpravou potravin, pak je kořenovým problémem většiny nemocí od trávicích počínaje, přes potravinové alergie, zánětlivé onemocnění, kožní problémy, hormonální poruchy až po deprese a neurologické problémy. Strava a její úprava ovlivňuje naše zdraví z 80 %. Co tedy můžeme pro naše zdravé zažívání udělat a jak posílit schopnost trávit?

Poruchy trávení postihují během života 30 – 60 % lidí. Patří sem „banální“ symptomy jako reflux (pálení žáhy), pocity těžkosti, nadýmání až po onemocnění trávicího systému jako celiakie, syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba a dále onemocnění jater a žlučníku. Objevují se ale i problémy, které nesouvisí přímo s trávicím traktem – chronická únava, deprese, úzkosti, migrény, bolesti kloubů a svalů, ad. Tyto všechny mohou ale nemusí souviset s poruchami střeva.

Na kvalitě zažívacího systému a kvalitě střevního prostředí závisí naše schopnost získat z potravin maximum živin nezbytných pro fungování všech systémů v těle. Pohled tradiční čínské dietetiky je stejný. Podle ní je správná funkce a silná oblast zažívání = našeho středu (energetické oblasti žaludku, sleziny a slinivky) zcela zásadní pro transformaci stravy na energii/čchi. Podobně ayurvédská medicína hovoří o Agní (zažívacím ohni), který sídlí v žaludku a je základní podmínkou zdraví.

Co poškozuje naše zažívání:

 • Nadbytek cukru
 • Nadbytečné užívání antibiotik
 • Procesované potraviny
 • Jídlo na noc
 • Stres

Jak podpořit naše zažívání celostním pohledem:

 1. Teplo

Teplé potraviny a teplé tekutiny, hrají zásadní roli v oblasti podpory zažívání. Přirozené teplo v našem středu usnadňuje proces trávení a odstraňuje problémy s bolestmi břicha. Vůbec nejdůležitější je teplé jídlo ráno. Snídaně by měla být teplá, abychom zahřáli střed svého těla a rozproudili v něm energii. Střed je základ, stěžejní bod, který plní všechny funkce trávení a látkové výměny. Slovy tradiční čínské medicíny je doslova dobré „roztopit“ oheň našeho zažívání, abychom mohli dostatečně dobře trávit veškeré jídlo, které sníme pak v průběhu dne. Jen dostatečně „silným“ zažíváním získáme z potravy všechny živiny. Připravuji kuchařku Harmonizační snídaně pro zdravé zažívání, můžete si ji objednat v předprodeji. Pošlete mi email.

Teplá snídaně má vliv nejen na zažívací problémy ale i na náš psychický stav. Člověk se cítí mnohem vitálnější. Rychleji regenerujeme a lépe zvládáme stres. Vše samozřejmě záleží na individuální kondici a aktuálním podmínkám.

 1. Kvalitní strava

Jezte kvalitní přirozené potraviny. Vybírejte si prvopotraviny bez jakýchkoli příměsí a dalších ochucovadel. Zbavte se stereotypů. Jezte střídmě a pestře.

 1. Kousání a proslinění

Dostatečně žvýkejte, a i když si dopřejete smoothie, nepřeskočte tuto důležitou fázi zažívání a každý lok důkladně prosliňte. Ve slinách obsažené enzymy amylázy rozkládají složité cukry na jednoduší a potravu „předtráví“, ulehčíme tak dalším trávicím orgánům. Představte si, jak dlouho by vám trvalo přežvýkat kapustu, kterou jste právě rozmixovali nebo pochroupat mrkev, kterou jste si právě odšťavnili. Je jedno, jestli si počítáte počet přežvýknutí a hledáte to správné číslo, jezte vědomě.

 1. Konec uždibování mezi jídly

Dejte svému zažívání pauzu pro regeneraci. Neumřete hlady, pokud nebudete každé dvě hodiny jíst ani se nezpomalí váš metabolismus. Pro tělo je zatěžující, když pro každý kousek musí spustit celý „orchestr“ svého systému pro jeho strávení. Pokud je trávení přetěžováno neustálým přísunem potravy, nemá čas na regeneraci, nemůže ani nic strávit dokonale. Dopřejte si promyšlené vyvážené hlavní jídlo, které vás dostatečně zasytí a nechytají vás po nich žádné chutě, ať už sladkým, nebo slaným směrem.

 1. Kvašené produkty

Zařazujte kvašené potraviny, které podporují proces trávení a jsou důležité pro zdravé střevní prostředí. Zde jsou: kvašená zelenina a rychlé kvašení tzv. pickles recept zde, miso pasta, tempeh, kváskový chleba, kozí (mléčná bílkovina kasein je jemnější než u kravského mléka) zakysané výrobky, pokud není intolerance. Lžíce pickles je vhodné jíst ke každému jídlu, neboť díky obsažené mikroflóře podporuje naše střevní zdraví. Kromě toho obsahuje vitamíny, zejména vitamín C, minerály a enzymy podporující zažívání.

 1. Dostatek vlákniny

Zařaďte dostatek vlákniny. Má zásadní význam především pro zdravé střevní prostředí. Podle průzkumů lidé průměrně konzumují kolem 16g vlákniny denně, přičemž denní doporučené množství je dvojnásobné. U dospělého člověka je to 25 – 35 g vlákniny denně. Je obsažena v celozrnném pečivu, luštěninách, zelenině, ovoci, ořechách a semínkách.

Další přírodní podpora: lékořice (není vhodná při vysokém krevním tlaku), kurkuma, rozmarýn, černucha, oregano, kopr, fenykl, kmín a mnohé další dle individuální a aktuální kondice.

Pokud potřebujete řešit konkrétní chronický problém nebo pomoci udělat změny v celkovém přístupu, objednejte se na konzultaci.