fbpx

Švestkový džem bez cukru

Švestky prostě miluji, hlavně čerstvé nebo podušené s mákem a jáhlovou kaší

Jak je ale uchovat celoročně a přitom nemrazit? Mám pro vás recept. A přikládám shrnutí celkových výhod receptu pro na naše tělo:

  • Je bez cukru
  • Uchování švestek bez mrazení, které energeticky oslabuje naše zažívání
  • Obsahuje přírodní želatinu agar-agar z mořských řas, bohatou na jód, vápník a železo
  • Máte švestky celoročně po ruce upravené v podobě, které posiluje oblast našeho “Středu“ (žaludek, slezina, slinivka)
  • Pokud ji budete chtít použít do ranní kaše, doporučuji sáhnout spíše po jáhlové. Ta je ze všech obilovin nejvíce zásadotvorná a nekomplikuje tolik proces trávení obilovin a ovoce dohromady

Suroviny:

2 – 3 kg vypeckovaných švestek

9 g soli, já ale používám tradiční nevysušenou sůl ještě nasáklou mořskou vodou, takže v případě klasické vysušené soli bude stačit 6 g, ale určitě sami vyzkoušejte slanost, která je pro vás fajn

5 g želatiny agar – agar (není nutný), množství záleží na tom jakou máte rádi hustotu

Trik se solí:

Když k ovoci přidáte sůl, „vytáhne“ během vaření či pečení přirozenou sladkost ovoce a vy můžete dát sbohem cukru, a přitom uspokojit chutě na sladké bez výkyvů krevního cukru.

Postup:

  1. Vyloupané švestky dejte do hrnce s vysokým dnem a na mírném plameni duste cca 3 h za občasného míchání, aby se vydusilo co nejvíce šťávy.
  2. Na závěr zamíchejte agar-agar
  3. Horké přesuňte do čistých sklenic, zašroubujte víčkem a překlopte dnem vzhůru. Nechte je do druhého dne zabalené v peřinách a pak skladujte v ledničce.

Moje tipy:

  1. Dobu můžete také zkrátit tím, že část šťávy během vaření odeberete. Šťávu můžete použít hned na mlsání nebo pár dní vydrží v ledničce na doslazení dezertů. Ale teplá a čerstvá je prostě skvělá a orgány vašeho “Středu“ vás budou prostě milovat.
  2. Dobu vaření můžete naopak prodloužit až na 8 h. Džem pak bude více sladký a už nebude potřeba přidávat agar na zahuštění.
Švestkový džem bez cukru