Zmrzlina z červené řepy

Jestli patříte mezi ty, kteří si na jídle rádi pochutnají a přitom současně přemýšlejí co jejich tělu i mysli prospívá, tak tahle “zmrzlina” vám přijde vhod.  Její parametry se ani zdaleka neblíží těm běžně prodávaným na trhu – plným cukru, mléka a barviv. Přinese vám energii, dobrou náladu a jasnou mysl. Bez cukru, mléka a lepku.

Tato skvělá zdravá “zmrzlina” obsahuje superpotraviny jako je avokádo a nepražené raw kakao (nazývané “pokrm bohů”); je doslova nutričně nabitá vitamíny, minerály a fytochemickými látkami, které poznáte už jejich zabarvením:-) 

Tahle pochoutka vám navíc pokryje čtvrtinu denního příjmu hořčíku a třetinu denního doporučeného množství vlákniny. Vyšší obsah tuku pochází z avokáda, nicméně ze dvou třetin jde o nenasycené tuky a celkový kalorický příjem ve výši 250 kcal si může dovolit každý:-)

Takže s chutí do toho, za 5min je hotovo.

Ingredience: (2 porce)

1 měkké avokádo

2 mražené banány

75g mražených lesních borůvek (nenechte se oklamat kanadskými borůvkami, které nemají ani zdaleka takové zdraví prospěšné látky jako borůvky lesní)

45g čerstvé červené řepy

2 polévkové lžíce nepraženého kakaového prášku

Postup:

  1. Vydlabeme dužinu avokáda a řepu pokrájíme na kostky.
  2. Pokud jste vlastníky opravdu výkonného mixéru, můžete všechny ingredince směle vložit do mixovací nádoby a nechat mixér za vysoké hlučnosti pracovat. V opačném případě doporučuji nejdříve prohnat řepu elektrickým sekáčkem a banány nechat trochu “povolit”. Pak vše společně mixovat. Pokud by i přesto mixér protestoval, pomozte mu trochou mandlového nebo kokosového mléka:-)
  3. A pak už jen nazdobte mátou a nechejte si tento osvěžující desert rozplývat na jazyku:-)

Díky použití mražených banánů, které jsou mnohem více sladší než ty syrové, už nemusíme sahat po dalších sladidlech a vychutnat si přirozenou chuť této ovocno-zeleninové kombinace. Pokud byste ale přece jen potřebovali více sladké chuti, stačí přidat javorový sirup či xylitol (březový cukr).

A proč je dobré nechat zmrzlinu i přes horké počasí alespoň trochu zteplat?

V létě máme přirozenou potřebu osvěžujících potravin. Měli bychom být ale opatrní s přemírou studených a ledových potravin a stejně tak nápojů.  Z pohledu tradiční čínské medicíny studené potraviny příliš rychle ochlazují, pronikají hlouběji do těla a oslabují energii trávicího traktu. Díky tomu pak tělo musí dodat více energie (čchi), čímž dochází k jeho oslabování a dlouhodobě k vyčerpávání.

Očekávaného osvěžení se nám dostane stejně, neboť z termického hlediska mají banány na naše tělo ochlazující účinek a borůvky osvěžující účinek.

Přeji vám krásné gurmánské léto:-)