fbpx

Jaké jsou celostní účinky polévky?

Jaké jsou celostní účinky polévky na naše tělo a co do ní přidat, aby byla polévka opravdu léčivá? A má léčivé účinky opravdu každá? Ptala se mě redakce týdeníku Květy (2/2021) 

1. Souhlasíte s tvrzením babiček, že polévka je grunt? Proč je zařadit do jídelníčku – co všechno nám mohou přinést?

Souhlasím, pokud mluvíme opravdu o polévkách našich babiček. Naši předkové byli velmi intuitivní, a i bez výzkumů velmi dobře znali blahodárné účinky teplé polévky na kvalitu našeho trávení. Tam, kde je zdravé trávení a střevo, se dá každá nemoc vyléčit. Ve střevě je totiž až 80 % naší imunity. Pokud je střevo zdravé a střevní mikroflóra v rovnováze, máme kromě jiného i dobrou imunitu. Naše trávení ale začíná už v žaludku (potažmo v ústech důkladným žvýkáním). Pokud strava není dostatečně natrávená, problém se jen přesouvá do oblasti střev. A v tom jsou právě polévky grunt. Zahřívají a pokud jsou správně upraveny, energeticky posilují oblast našeho trávení.

A jaké polévky to jsou? Rozhodně ne gulášovky, polévky zahuštěné moukou, chemická dochucovadla či krémové polévky se smetanou, ty naše babičky nejedly. Byly to zeleninové polévky s krupkami. Polévka prohřála oblast zažívání, tedy energeticky prohřála náš střed. Zelenina sníží překyselení (z celostního pohledu) a navíc je prebiotikem, tedy potravou pro naši střevní mikroflóru. Krupky dodaly polévce „slizovou“ texturu, která chrání střevní sliznici. Zelená petrželka, kterou babičky našly i pod sněhem, není jen ozdobou ale dodává jídlu nezbytnou vitální složku a enzymy pro podporu trávení.

Já na konci vaření ještě do polévky přidávám lžíci miso pasty. Za miso pastu by měly Japonci dostat Nobelovu cenu, protože je velmi chytrým nutričním doplňkem v mnoha ohledech. Považuji ji, za doslova zázračnou ingredienci pro udržování rovnováhy v těle.

Léčivé účinky miso pasty:

  • Tradiční nepasterizované miso je bohatým zdrojem enzymů, podporuje trávení, obsahuje velké množství minerálů.
  • Povzbuzuje životní sílu, zlepšuje kvalitu krve – je blahodárné při anémii, nedostatečném prokrvování končetin, syndromu studených končetin, skvěle vyrovnává nízký tlak.
  • Podporuje zdravou funkci srdce.

Má schopnost na sebe vázat radioaktivní látky, těžké kovy a neutralizuje účinky znečištěného životního prostředí.

2. Co říkáte na tvrzení, že polévka může přispívat k hubnutí, protože toho pak sníme méně?

Určitě může přispívat, a to v několika ohledech. Jednak čerstvá zeleninová polévka s miso pastou v chladném období zahřeje, podporuje trávení, a tedy získání živin z celého jídla, o to méně můžeme sníst. Také zbrzdí případný vlčí hlad. Vždy však záleží o jaké polévce se bavíme, jejím množství a kalorické náloži. Zeleninový vývar si můžeme dopřát i ráno při přerušovaném půstu.

3. Co dodržovat? Jaký druh polévek upřednostňovat, zásady při jejich přípravě, kdy je jíst atd.

U zeleninové polévky je vždy důležitá čerstvost, jakýmkoli ohříváním už má kyselinotvornou tendenci, což je velká škoda. Dále, stejně jako u každého jídla, je důležitá „čistota“ surovin. To znamená polévka ze základních potravin, kterou dochucujeme bylinkami, zelenou posypkou, lahůdkovými kvasnicemi či fermentovanou miso pastou. Pokud jste zvyklí na jíšku, můžete ji vynechat a v polévce rozvařit červenou čočku, nikdo to nepozná a výživově polévku obohatí. Místo smetany v krémových polévkách můžete část zeleniny rozmixovat. Díky tomu i více zeleniny sníme.

4. Co Vy a polévky – jíte je často a které máte nejraději?

Polévky mám ráda ty řídké zeleninové s miso pastou podporující trávení. Takové si ráda dávám jak před hlavním jídlem, tak k snídani v rámci očistného dne. Zvlášť teď v chladném období jsou velmi vhodné a pokud jsou připravené způsobem, který jsem zmínila na začátku, podporují kvalitu trávení a tím posilují naši imunitu. Zvlášť blahodárné pro regeneraci střeva a zvýšení imunity jsou pak vývary z masových kostí. Pokud je vaříme opravdu dlouho do rozpadání kostí, uvolňují se do vývaru cenné látky. Dlouze tažený vývar je doslova celostním lékem.

Celostní účinky polévky:

Posiluje zažívání, doplňuje energii, vyživuje krev, regeneruje, snižuje vyčerpání, podporuje nadledvinky a energetickou oblast ledvin. Je nedílnou součástí léčby syndromu zvýšené propustnosti střeva (leaky gut), adrenálního vyčerpání a z něho pramenící hormonální nerovnováhy. Dále posiluje imunitní systém, podporuje zdravé klouby a redukuje problém celulitidy. Jak píšu ve své knize „Jak zvýšit imunitu za 90 dní“, která je jednoduchým a praktickým návodem včetně jídelníčku, přidávám do vývarů kořen Astragalus (kozinec blanitý), který je kromě jiného výborným lékem proti virovým onemocněním.

Další rozhovory na téma celostního působení potravin si přečtěte zde:

Podpora mozku stravou

Proč aktivovat ořechy