fbpx

Blog

Hrušky: celostní účinky, posilující recepty

Proč si dopřát hrušky, jaké zdravotní přínosy mají? Zeptala se mě redaktorka a přihodila další otázky celkových účinků na tělo. Tady jsou moje odpovědi do tématické přílohy časopisu.

Hrušky a její léčivé účinky na tělo. Hruška, sladké a šťavnaté ovoce, není jen lahodnou pochoutkou, ale také má mnoho léčivých účinků na naše tělo. Obsahuje vysoké množství antioxidantů, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály a tím přispívají k prevenci různých onemocnění. Antioxidanty jsou zázračnými látkami, které jsou schopné neutralizovat volné radikály a tak chránit naše tělo před jejich škodlivými účinky. Hruška je bohatá na flavonoidy, vitamín C a vitamín E, které jsou silnými antioxidanty. Díky nim pomáhá hruška snižovat riziko vzniku srdečních chorob, rakoviny a dalších závažných onemocnění.

Dalším léčivým účinkem hrušky je její příznivý vliv na trávení. Obsahuje velké množství vlákniny, která pomáhá regulovat trávení a předchází zácpě. Vláknina také podporuje růst zdravé střevní mikroflóry a pomáhá udržovat zdravá střeva. Pravidelná konzumace hrušek může tedy pomoci při potížích se zažíváním a zlepšit celkový stav trávicího systému. Jestli chceme zlepšit kvalitu trávení, která je základem přirozeného zdraví a s věkem se tato kvalita snižuje u nás všech, doporučuji v chladných dnech především tepelnou úpravu hrušek. Někteří se domnívají, že se tak sníží množství vitamínů, ale jediné co se tepelnou úpravou sníží je obsah vitaminu C. Ten se ale snižuje už přepravou a samotným skladováním ovoce. Proto je důležité nejen to co jíme, ale jestli vůbec dokážeme ze stravy výživné látky strávit a vstřebat. Proto je kvalita trávení pro naše zdraví tak důležitá.  Více ve videokurzu Jak posílit okruh trávení.

Hrušky celkově zklidňují psychiku (viz hruškový svařák níže), podporují ledviny, působí protizánětlivě. Hrušky mají také anti-age účinky. Obsahují kolagen, který je zodpovědný za pružnost pokožky a její hydrataci. Pravidelná konzumace hrušek může tedy přispět ke zlepšení stavu pokožky, snížení vrásek a zlepšení celkového vzhledu. Její energetická síla se promítá i do její plodnosti a dlouhověkosti. Na rozdíl od jiných ovocných stromů, které se běžně vysokého věku nedožívají, hrušeň patří k dlouhověkým a plodí do svého „posledního dechu“. Listy hrušně také zařazuji do individuální čajové směsi u klientů se záněty močových cest, ledvinových kamínků a některých problémů kloubů. 

2. Kdo by je neměl jíst nebo jíst jen omezeně? Někde se píše o diabeticích, že by měli jíst max. 2 denně, jinde o lidech s nemocným žlučníkem, ti by se jim měli zcela vyhýbat – jak to je?

Hrušky doporučuji všem, není důvod se jim vyhýbat. Pochopitelně, kdo má alergii na hrušky, tak je jíst nebude, jejich vyřazování z jídelníčku ale není řešením skutečného problému a tím je oslabené trávení. Když jsem u mých klientů s alergii na hrušky či jablka odstranila skutečné příčiny těchto potíží, mohli toto ovoce zase začít jíst jako kdysi před alergii. A to je skvělé. Ve svých video kurzech vysvětluji souvislosti a praktický návod jak různé chronické zdravotní problémy uzdravit léčivým jídlem. Střídmost a tepelná úprava je vhodná u zdravých lidí i u různých trávicích potíží. Lehčí stravitelnost můžete podpořit zejména v kombinaci s kořením jako je kardamon a skořice. 

3. Co Vy a hrušky, máte je ráda a jak je nejraději konzumujete, upravujete?

Hrušky miluji nejen pro jejich chuť a přirozenou sladkost. Také pro jejich sílu k posílení našeho „středu“ (energetického okruhu sleziny a žaludku) a kvality trávení. Nejraději mám tyto 3 jednoduché recepty:

Teplý hruškový krém: 1.dáme vařit propláchnuté jáhly a lehce osolíme. 2. v polovině vaření přidáme nakrájené kousky hrušky (slupku neodkrajuji) a kardamon. 3. jakmile jsou jáhly a hrušky měkké, sundáme z plamene a projedeme tyčovým mixérem dohladka. Krém můžeme ještě více zjemnit kokosovým mlékem. Krém posiluje kvalitu trávení, zklidňuje psychiku, harmonizuje náš „střed“. Další recepty najdete v mých knihách např. „Jak posílit imunitu za 90 dní https://ziveorechy.cz/produkt/jak-posilit-imunitu-za-90-dni-tistena-kniha/. nebo https://ziveorechy.cz/produkt/kucharka-snidane-pro-celodenni-pohodu/

Hrušky s mákem: V dětství jsem milovala hruškové knedlíky s mákem, jen to těsto tam pro mě bylo tak trochu zbytečné. Takže dnes jednoduše podusím širší plátky hrušky v trošce vody s kokosovým olejem, špetkou soli a lžící mletého máku. Je to skvělá odpolední svačina v chladných dnech. Zahřeje, zklidňuje, díky soli vynikne sladkost hrušky a mák dodá lehce vstřebatelný vápník. 

Hruškový svařák: 1. v 1dcl vody svařte 10min koření na svařené víno, 2. krátce zahřejte hruškovou šťávu. 3. smíchejte obě tekutiny a po douškách si užívejte tento hruškový svařák nejlépe odpoledne, kdy je aktivní energetický okruh ledvin. Nápoj zklidňuje, hydratuje, zlepšuje trávení, podporuje klouby. Působí příznivě při poruchách srdeční činnosti, zpevňuje stěny cév. Když do něj ještě přidáte škrob kuzu, nápoj zhoustne, sníží se překyselení a podpoříte tvorbu serotoninu (hormonu dobré nálady). 

4. Jsou lepší hrušky z „tramtárie“ v supermarketech, nebo plané nevábně vyhlížející hruštičky u cesty?

Určitě jsou bezva ty plane letní, v létě skvěle přirozeně osvěží a energeticky jsou posilujici, protože nesou sílu „přežití“ v přirozeném boji se škůdci bez chemického ošetření. Pres zimu se pak nabízí hrušky uskladněne, nejlépe české. 

Únava, vyčerpání, brain fog, nedostatek energie a neschopnost se soustředit

Únava, zastřené myšlení (tzv. brain fog, mozková mlha), obtížná koncentrace, to jsou jen některé z problémů, se kterými se lidé často potýkají. Když se nevěnujeme svému tělu a mysli tak, jak bychom měli, mohou se tyto problémy stát naším každodenním společníkem. Ale co kdybych vás ujistila, že vždy existuje cesta ven? Pokud najdeme ty skutečné příčiny, odstraníme je, tělo se přirozeně vrátí do rovnováhy a vlastní autoregulaci zdraví.

Často lidé nevědí, co se jim děje se svým tělem a pociťují, že se necítí dobře. Příčin těchto problémů bývá vždy mnoho a jsou specifické pro každého jednotlivce. Velmi často sem patří:

  • dlouhá chřipka, covid
  • očkování
  • EB virus, borelie, covid v chronické (neakutní) podobě
  • skrytá přecitlivělost na některé složky potravin
  • bolest páteře
  • trávicí potíže

Avšak, když najdeme ty skutečné příčiny, a postupně odstraníme ty, které ho blokují, tělo se přirozeně vrátí do rovnováhy. Díky této změně se lidé cítí lépe nejen fyzicky, ale i psychicky. Mají větší radost ze života a zlepšuje se jejich výkonnost v práci, stejně jako vztahy s ostatními lidmi. Protože s klienty pracuji jak s tělem tak s psychikou.

👉 Zde je 3min video jak v mé praxi sezení probíhá a výsledky klientů: Jak uzdravit psychiku i tělo celostní medicínou

Jak zmírnit chronické zdravotní problémy?

Mnoho lidí totiž trpí dlouhodobými obtížemi, ale není to nutné. Tyto problémy jsou pouze odrazem nerovnováhy v našem těle, a to jak fyzické, tak emoční. Já osobně jsem se dokázala zbavit 50 % svých chronických obtíží pouhou změnou stravy a životního stylu. (👉 Praktický návod zde) A zbytek jsem odstranila v mé praxi celostní medicíny, podobně jako klientům, kteří přicházejí s nejrůznějšími druhy chronických potíží (👉 Zkušenosti klientů zde).

Odvrácená tvář citrusů: účinky, trávení, celostní zdraví

Nicole Lukášková, celkové účinky citrusů na naše zdraví

Pouze analytickým pohledem se mohou citrusy zdát jako velmi pozitivní pro naše zdraví svým obsahem mikroživin: vitamínů, zejména proklamovaným vitamínem C, minerálů a vlákniny. Jak je to ale s celkovým účinkem citrusů na naše tělo? Na to se mě zeptaly redaktorky časopisu do tématické přílohy o citrusech v podzimním a zimním období.

Tady je pasáž z článku:

Citrusy: ano, nebo ne?

Celostní terapeutka a výživová poradkyně léčivou stravou Nicole Lukášková, Ph.D., navíc upozorňuje, že cílem energetické povahy citrusových plodů je ochladit tělo lidí žijících v horkých pásmech, odkud pocházejí (původem tropy a subtropy). „A to je opak toho, co v zimě potřebujeme my. V chladných měsících potřebujeme naopak zahřátí, chránit si vnitřní teplo a energii,“ vysvětluje svůj pohled na konzumaci citrusů v zimě.

Jak dále říká, obsahují sice vitamin C, jenž je důležitý pro mnoho funkcí v těle od imunity a vitálnosti přes protizánětlivost až po protinádorovou prevenci, ale céčko v těchto plodech rychle oxiduje a jeho dlouhou přepravou a dozráváním utržených nezralých plodů se obsah vitaminu rychle snižuje.
„V celkovém působení pak obsah vitaminu C nevyváží negativní dopad zařazování citrusů v zimě,“ je přesvědčena Nicole Lukášková, podle níž je důležité spíše než dílčí složky řešit, jak strava působí na naše celé tělo jako systém, tedy tělesně, mentálně a duševně.

Ve své knize Jak posílit imunitu za 90 dní předkládá praktický návod na podporu kvality trávení – nikoli střev, kam se problém často už jen přesouvá, ale posílení už vrchní části trávení.

Ostatně není pravdivé panující přesvědčení, že citrony, pomeranče a spol. obsahují nejvíc vitaminu C! Uvádí se, že ve 100 g najdeme cca 50 mg céčka. Ovšem taková červená paprika ho má ve stejném množství až 190 mg, rybíz 166, brokolice 114, květák 67, hlávkové zelí 52… Doporučená denní dávka je přitom
75 mg.

Můžeme tedy jíst plodiny jako naši předci, kteří exotické šťavnaté ovoce neznali, a budeme mít dostatek vitaminu nutného pro dobrou imunitu. Nicole Lukášková „vypichuje“ pažitku, zelí a kapustu a připomíná, že dobrým zdrojem je také zelenina kvašená.

Největší zásobárnu máme dokonce k dispozici zdarma a v podstatě u nosu. Rekordmanem je totiž „obyčejný“ šípek:
obsahuje až 740 mg céčka ve 100 g! Jen pozor, pokud z něj chceme připravit čaj, nezalévejme plody vroucí vodou, maximum vitaminu zachováme, pokud je necháme přes noc louhovat ve studené vodě. Nebo je můžeme naložit do medu. Při podzimní procházce se vyplatí nasbírat i kuličky rakytníku, které
můžeme rovnou dávat do pusy – ten se totiž řadí hned na druhou příčku.

A co propagované pití citronové vody po ránu nalačno, že rozproudí metabolismus, že je dobrá na hubnutí atd.?

Proto z výše zmíněného raději než citron ráno zařazuji teplou vodu se lžičkou ume octa. Jeho přínos je v tom, že svou povahou působí vysoce zásadotvorně a z celostního pohledu snižuje překyselení. Díky tomu působí jako skvělá vzpruha, odstraňuje pocit únavy a pomáhá při jakýchkoli stavech slabosti zažívání. …z nově vydané snídaňové kuchařky „Snídaně pro celodenní pohodu“

Hroznové víno: resveratrol, celostní účinky, antioxidant, svařák

Květy, 11/2022

„Osobně vnímám každé ovoce jako super zdravé a měli bychom v létě využívat každého dne, kdy se tato pochoutka nabízí. Největší zdravotní benefity vína vnímám v obsahu resveratrolu, což je jeden z nejdůležitějších zastoupených polyfenolů,“ říká celostní terapeutka a výživová poradkyně léčivou stravou
Nicole Lukášková, Ph.D. a vysvětluje, že resveratrol je silný antioxidant, jenž působí protizánětlivě, protibakteriálně, proti rakovině a stárnutí, chrání srdce a podporuje krev. „Při výběru mezi červeným a bílým hroznem proto dávám přednost červenému. “

Celostní účinky

Hroznové víno je pojímané jako další superpotravina. Redaktorka časopisu se mě ptala na celostní působení hroznového vína, tedy jak ovlivňuje naše celkové zdraví. To je pro mě mnohem důležitější než analytický obsah vitamínů a minerálů.

Resveratrol

Sama někdy večer užívám i výživový doplněk resveratrolu a zapíjím ho decí plného nejlépe jihoitalského červeného vína, což násobí účinek resveratrolu. Tento synergický účinek podporuje naše celkové zdraví, regeneraci a mládí.

Kudy teče, tudy léčí

Buďte opatrní: rozdíl mezi jedem a lékem je v dávce 🙂

Někde se můžeme dočíst, že bychom si neměli víno dopřávat, pokud se snažíme shodit nějaké kilo. „I když obsahují hodně cukru, jejich zdravotní přínos je tak velký, že bych si ho ve zdravém množství neupírala ani při hubnutí, právě naopak podporuje detoxikaci těla a ta prospívá hubnutí,“ rozhání obavy Nicole Lukášková, kterou kromě diabetiků ani nenapadá, kdo by se měl vínu kvůli svým zdravotním trablům vyhýbat. „Pokud ho nejíme po kýblech, není se čeho bát,“ uklidňuje, ale upozorňuje na chemické ošetřování hroznů. Nabádá proto,
abychom mytí bobulí věnovali maximální péči. Dnes ho najdeme v obchodech celoročně. Nicole Lukášková však doporučuje jíst syrové víno pouze v jeho sezoně, mimo ni můžeme jeho sílu čerpat z nejrůznějších produktů.

Svařák: recept

Výživová poradkyně, jež sepsala knihu Jak posílit imunitu za 90 dní, doporučuje například připravit si v chladných dnech „svařák“ z hroznové šťávy, který vyživuje krev. Není to nic složitého:
koření na svařené víno svařte v troše vody a přidejte k zahřáté kupované 100% šťávě z červených hroznů (koupíte třeba v DM v bio kvalitě).

Jak vyřešit psychiku, ekzém a alergii současně

Klientský příběh č. 3: PŘIŠLA KVŮLI PSYCHICE, PO 2 CELOSTNÍCH SEZENÍ JÍ NAVÍC ZMIZEL EKZÉM, AFTY A ALERGIE NA JABLKA

Milena (30 let) mi na jaře volala: „Potřebuji řešit psychické týrání ze strany manžela. Slyšela jsem, že se dá celostně podpořit i psychika“.

Vysvětlila jsem jí: „Vaši situaci nevyřeším, ale mohu celostní cestou odstranit blokády a příčiny v oblasti zažívání a tím posílit emoci SEBEHODNOTY, protože ta je spojená s naším Středem, který u Vás bude zřejmě oslabený.“

…a taky, že byl oslabený…

❓ Jak vyřešit psychiku, ekzém a alergii současně?


– pomocí přístroje Bicom jsem zjistila, že nejvíce energeticky oslabenou oblastí bylo střevo (důsledkem byl ekzém a seborea), dále žaludek a slezina (ta z celostního pohledu odpovídá za protivirovou imunitu, to může odrážet, že po jarní chřipce trpěla opary a afty, navíc z hlediska emocí je tato oblast spojena se sebehodnotou), dále ženské hormony (paní mívala tak bolestivou ovulaci, že v těchto dnech musela užívat léky proti bolesti) a energetický okruh psychiky
-postupně jsem touto frekvenční metodou eliminovala jednotlivé zjištěné příčiny, které tyto oblasti oslabují (protože každý chronický problém má vždy multifaktoriální příčinu)
– paní Milena upravila stravu podle návodu v mé knize „Jak posílit imunitu za 90 dní“ + vypustila z jídelníčku potraviny, které jsem vytestovala, že netoleruje a oslabují střevo (biorezonanční testování 60 nejčastějších potravinových intolerancí můžete také věnovat dárkovým voucherem)
– sestavila jsem jí individuální směs z českých bylin, která podpořila její celkovou kondici
– naučila jsem Milenu techniku uvolňování mysli

🎯 Její hodnocení na 3. sezení:

✔“Už se z toho „nehroutím“, cítím se silnější a více v pohodě“
✔zmizela seborea ve vlasech a obočí, zmizel ekzém a suchá kůže na rukou
✔“snědla jsem jablko a byla jsem v pohodě“ (předtím alergie na jablka od dětství)
✔ zhubla 3 kg „bez práce“😊
✔ ovulace proběhla již bez bolesti a bez léků
✔ odezněla bolest kyčlí

Díky tomu, že jsme systematickou prací vracely tělo zpět do rovnováhy, odezněly některé symptomy a zlepšila se i psychická pohoda. ❗Vždy je ale důležité, aby klient udělal změny v životě, protože nerovnováha je důvod proč zdravotní potíže přicházejí.🙏

S paní pracujeme dál…. potlačených věcí, které „chtějí být vyřešeny“… máme každý za život nastřídaných dost😊

Pokud by vás zajímalo řešení konkrétních potíží, zavolejte mi, můžeme si domluvit krátký nezávazný telefon.

Jak řešit plíseň kůže

Klientský příběh č. 2: JAK JSEM KLIENTCE VYŘEŠILA PLÍSEŇ SVĚDÍCÍ NA 40-i % TĚLA

Pavlína (50 let) doslova trpěla svědící plísní. Antibiotika nezabírala. Než ke mě přišla, vyzkoušela všechno možné. Šly jsme do toho. Postupným odstraňováním skutečných (kořenových) příčin zmizela nejen plíseň ale i jiné fyzické potíže a emočně si začala více užívat radosti života. (více video záznam z Festival Evolution Nemoce jsou naše emoce)

Jak řešit plíseň kůže

📌Co všechno jsem u klientky řešila, aby se zbavila symptomu plísně?
– celková detoxikace, podpora energetické oblasti ledvin, jater, trávení, psychiky + celostní úprava stravy (více zde)

🎯 Výsledek našich sezení:
✔Během 7-i terapií plíseň postupně vymizela
✔Zmizely chronické opary v nose a na genitáliích
🎁 + navíc: „výrazně se zlepšily moje migrény, klimakterické potíže, cítím více energie a vitality a miluji svůj nový ve všech směrech kvalitnější život.“

Za každým chronickým problémem v těle stojí několik příčin, které se v čase „nabalí“ a vytváří systémovou poruchu. Jejich postupným odstraněním se narovná celková fyzická i psychická pohoda.

Nicole Lukášková, celostní terapeutka

Pokud by vás zajímalo řešení konkrétních potíží, zavolejte mi, můžeme si domluvit krátký nezávazný telefon.

Ekzém, loupání kůže: jak řešit

Klientský příběh č. 1: JAK JSEM VYŘEŠILA DLOUHODOBÝ EKZÉM KLIENTA?

David (17 let) trpěl dlouhodobým bolestivým loupáním kůže na prstech. Všemožné mastičky nepomáhaly. Po třech sezeních detoxikace a regenerace střeva se pokožka uzdravila a už rok zůstává hebká.

📌Co všechno jsem u Davida řešila?
– celková detoxikace, odstranění blokád, zvýšení toleranční hranice méně tolerovaných potravin a regenerace střeva + celostní úprava stravy

🎯 Výsledek našich sezení:
✔Během 3 terapií se kůže postupně regenerovala
✔Zlepšilo se trávení
🎁 + navíc: Zmizely opakující se opary na rtech, celkové vnitřní uvolnění, naplno se může soustředit na závodní tenis

Celostní medicína: ekzém, loupání kůže

▶ Kůže celostním pohledem souvisí s oblastí střeva. Pokud je zátěže v těle příliš, projeví se na pokožce. Oslabená kvalita střeva se ale může projevovat i jiným méně viditelným způsobem:

  • je jednou z příčin hormonální nerovnováhy žen
  • vždy je společným jmenovatelem příčin autoimunitních poruch
  • souvisí se všemi obtížemi oblasti trávení
  • zhoršuje schopnost hubnutí ad.

Jak to funguje se Zdravě s Nicole

Postupným odstraněním skutečných příčin se narovná a „vyladí“ celková fyzická i psychická pohoda.

Pokud by vás zajímalo, jestli je tento způsob řešení potíží pro vás vhodné, zavolejte mi, můžeme si dát krátký nezávazný telefon.

Intolerance potravin: celostní řešení

Potíže spojené s trávením, atopický ekzém, ale mnohdy také bolesti hlavy, hormonální nerovnováha, únava, poruchy imunity, autoimunity a deprese. To všechno jsou potíže, kde potravinová intolerance může být jednou z příčin.

Potravinová intolerance … tedy nesnášenlivost či citlivost na určitou složku potravy se na rozdíl od alergie projeví až po delší době. Někdy se hovoří o tzv. skryté intoleranci, tedy když sami nevnímáme, že nám nějaké potraviny nedělají dobře. Považuji ji za nesmírně důležitou z mnoha důvodů:

  • Je jednou z příčin mnoha zdravotních potíží
  • Ztěžuje snižování nadváhy
  • Zhoršuje emoční rovnováhu, stres, úzkost, brain fog
  • Snižuje kvalitu našeho života

Podle moderní medicíny


je jediným řešením intolerance potravin striktní vyřazení intolerovaných potravin. Po jejich vrácení do jídelníčku se potíže vrací zpět.

Podle celostní medicíny


je však intolerance potravin spojená s energetickým oslabením dráhy sleziny (nikoli orgánu), která má na starosti trávení. Řešením tedy je: celostní úprava stravy (podporující tuto oblast) a energetické posílení této dráhy, aby se zlepšila kvalita trávení – naše schopnost trávit.

Jak vám mohu pomoci?

  1. Zjistím oslabené oblasti z pohledu celostní medicíny a jejich příčiny.
  2. Biorezonanční metodou zjistíme citlivost na 60 nejčastějších potravinových intolerancí.
  3. Postupně odstraníme příčiny a posílíme oblasti, kde je potřeba.

Touto cestou jsme odstranili potíže stovek klientů. Klienti ke mě nepřichází přímo s problémem intolerance potravin, jsou to někdy konkrétní, jindy nespecifické potíže – kožní, trávicí, hormonální, bolesti zad, poruchy imunity a autoimunity a nebo naopak velmi zapeklité a obtěžující bolesti.

Tím, že tělo a psychiku vracíme zpět do rovnováhy se některé potíže vyřeší jako vedlejší účinek během řešení jiné věci. Například jak se posílením oslabené oblasti trávení klientka zbavila celoživotní alergie na jablka jsem psala v Klientském příběhu č. 3.

Vtipné😊 na jejím příběhu bylo to, že jsme tuto oblast energeticky a jídelníčkem posilovaly z jiného – primárního důvodu a to, že najednou neměla po jablku oteklá ústa jako vždycky, bylo jen „vedlejším účinkem“😊 Nikdy v životě nesnědla tolik jablek jako za poslední měsíce😊

Chcete podporovat rovnováhu a eliminovat případné intolerance či alergie? Ověřte si certifikovaným zdravotnickým přístrojem Bicom a jeho biorezonanční metodou 60 nejčastějších potravinových intolerancí a alergií na pyl a zvířata. Věnovat můžete jako dárek.

Pokud by vás zajímalo řešení konkrétních potíží, zavolejte mi, můžeme si domluvit krátký nezávazný telefon.

Tibetské houbičky účinky a návod

Tibetské houbičky účinky nebo taky kefírová zrna jsou tisíciletou medicínou pro posilování nespecifické imunity. Pečovat o zdravé střevní prostředí je z pohledu celostní i moderní medicíny náš celoživotní úkol. O to víc v téhle aktuální době.

A kdo chcete, mohu se s vámi podělit o tibetské kefírové houbičky, které vás v tom podpoří.

📌 Kefírové houbičky vám každý den vyrobí domácí lahodný kefír. Použít můžete jak kravské tak ovčí, kozí či buvolí netrvanlivé mléko.

Podle wikipedie obsahuje tento domácí kefír 10x více probiotických organismů než komerční.

Účinky:

  • hlavním jejich přínosem je zdravé střevní prostředí a díky tomu:
  • posílení imunity,
  • podpora trávení,
  • protizánětlivost,
  • detoxikace,
  • energie,
  • zpomalení stárnutí a tedy celkové zdraví.

Návod a easy postup:

  • NIKDY NA HOUBIČKY NEPOUŽÍVEJTE KOVOVÉ PŘEDMĚTY
  • houbičky vám předám ve skleničce nebo pošlu poštou v malém množství vody,
  • houbičky přeceďte přes umělohmotné sítko,
  • přesuňte houbičky do sklenice a zalijte mlékem, přikryjte papírovým ubrouskem,
  • nechte na kuchyňské lince a druhý den přeceďte, VYPIJTE KEFÍR a znovu zalijte mlékem 😊

Chcete pauzu?

  • kdykoli si budete chtít dát pauzu, houbičky propláchněte filtrovanou vodou, uložte do lednice ve sklenici s vodou, případně do sáčku a do mrazáku s nimi. Až budete mít chuť můžete zase kefírovat, stačí zalít mlékem a užívat plnými doušky.

Tipy:

  • užívám jen tak na lačno
  • zamíchám s resveratrolem
  • nebo v létě s matcha čajem

Mrkněte jak posílit trávení celkově zde: Kvalita trávení jako základ zdraví

Miso pasta a její účinky

Pro speciál „Uzdravte se jídlem“ se mě redaktorky magazínu Vlasta expert ptaly na celostní účinky potravin pro chladné období. To, že polévky jsou grunt, věděly už naše babičky a i moderní výzkum objevil, že podporují naše zdraví. O celostních účincích polévky jsem už psala zde. V našem rozhovoru byla řeč také o miso pastě.

Miso výroba

Pokud bychom chtěli z polévky udělat ještě zdravější pokrm, můžeme si pohrát s dochucovadly. Jedním z nich je u nás stále populárnější miso pasta. Vyrábí se ze sójových bobů: ty se uvaří, smíchají s mořskou solí, naočkují se kulturou houby kódži a nechají se několik měsíců až let pomalu kvasit. Koupíte ji v obchodech zdravé výživy a někde také už i v supermarketu.

Japonci by za ni měli dostat Nobelovu cenu, protože je velmi chytrým nutričním doplňkem v mnoha ohledech. Považuji ji za léčivou ingredienci pro udržování rovnováhy v těle.

Léčivé účinky z celostního pohledu:

  • je bohatým zdrojem enzymů podporující naše trávení
  • zlepšuje kvalitu krve (je vhodné při nedostatečném prokrvování a studených končetinách, dále při anémii – nedostatku železa)
  • obsahuje velké množství minerálů
  • povzbuzuje životní sílu
  • skvěle vyrovnáná nízký tlak (narozdíl od kávy dlouhodobě a tedy smysluplně)
  • podporuje zdravou funkci srdce
  • má schopnost na sebe vázat radioaktivní látky a těžké kovy
  • neutralizuje účinky znečištěného zdravotního prostředí

Jak miso pastu použít?

Miso pastu přidávám na závěr vaření zeleninových polévek. Mám na mysli polévky z čerstvé zeleniny, bez jíšky, smetany a chemických dochucovadel.Takové si ráda dávám jak před hlavním jídlem tak ke snídani v rámci očistných dnů. Zvlášť teď v chladných dnech jsou velmi vhodné.

Lžíci miso pasty přidáme do polévky (na 4 porce) až na samý závěr vaření. Polévka už nesmí vařit jen se lehce táhnout. Miso rozmícháme přes sítko nebo v naběračce s trochou polévky.

Mnoho dalších vychytávek a komplexní praktický návod na řešení nejen imunity, ale i trávicích, kožních, hormonálních či autoimunitních potíží zvýšením kvality trávení stravou najdete v knize „Jak posílit imunitu za 90 dní“

Pokud byste měli jakékoli dotazy, neváhejte se zeptat:-)